Top News

Election results for Northern Peninsula and southern Labrador

 ..
..

All of the results for the six Northern Peninsula and four southern Labrador communities that held municipal elections this year are provided below.

HAWKE’S BAY
Mayor
Garcien Plowman - ACCLAIMED

Council
ELECTED
Thomas Patey – 125 votes
Michelle Clowe – 122 votes
Andrew Sinnicks – 104 votes
Frederick Sinnicks – 94 votes
John Perry Jr. – 86 votes
Nicole Bursey – 81 votes

NOT ELECTED
Lee Hoddinott – 77 votes
Johanne Genge – 74 votes
James Kelly – 42 votes

L’ANSE AU CLAIR
ELECTED
Jody Hancock – 78 votes
Chad Letto – 76 votes
Shelley Griffin – 70 votes
Monica Hunt – 62 votes
Wade Chubbs – 58 votes
Sheila Chubbs – 54 votes
Jamie O'Brien – 49 votes

NOT ELECTED
Gaye Jones – 48 votes
Nathaniel Moores – 42 votes
Kerry Thomas – 36 votes

William Dumaresq – 31 votes

The Town of L’Anse au Clair will have a new mayor, as incumbent mayor Nathaniel Moores was not elected to another term on council.

L’ANSE AU LOUP
ELECTED
Dexter Linstead – 221 votes
Tyrone Normore – 221 votes
Hedley Ryland – 201 votes
Trent O’Brien – 194 votes
Deborah Barney – 144 votes
Bernadette Normore – 135 votes
Vanessa Normore-James – 113 votes

PORT HOPE SIMPSON
ELECTED
Shane Bridle – 87 votes
Cyril Campbell – 82 votes
Graham Russell – 75 votes
Julia Penney – 67 votes
Hayward Larkham – 66 votes
Benita Penney – 65 votes
Margaret Burden – 65 votes

NOT ELECTED
Fredrick George Morris – 58 votes

PORT AU CHOIX
Mayor
Donald Spence - ACCLAIMED

Council
ELECTED
Susan White – 160 votes
Todd House – 157 votes
Jeannie Billard – 144 votes
Terry Alyward – 143 votes
Roger Philpott – 129 votes
Kirby Spence – 99 votes

NOT ELECTED
Sadie Noel – 94 votes

PORT SAUNDERS
Mayor
Tony Ryan - ACCLAIMED

Council
ELECTED
Carly House – 126 votes
Sherri Lee Coombs – 121 votes
Danica Gill-White – 114 votes
Macavoy Lavers – 87 votes
Gene Payne – 73 votes
Mary Lowe – 69 votes

NOT ELECTED
Wayne Finlay – 69 votes
Peter Kennedy – 68 votes
David Kennedy – 41 votes

A recount has been requested and will be conducted by Friday, Sept. 29.

RODDICKTON-BIDE ARM
Mayor
Sheila Fitzgerald – 312 votes (ELECTED)
Kenneth Reid – 129 votes (DEFEATED)

Council (ELECTED)
Della Demoss – 314 votes
Bram Randell – 306 votes
Jamie Reardon – 279 votes
Tracey Randell – 261 votes

NOT ELECTED
Wade Norman – 259 votes

For Ward 1 (Roddickton) Councillor
Lynn Ellsworth (ACCLAIMED)

For Ward 2 (Bide Arm) Councillor
Marlene Randell – 76 votes (ELECTED)
Robin Gosse – 11 votes (NOT ELECTED)

ST. ANTHONY
Mayor
Desmond McDonald – 620 votes (ELECTED)
Boyd Noel – 288 votes (DEFEATED)

Council
ELECTED
Krista Lynn Howell – 858 votes
Bruce Payne – 728 votes
Darl Scott – 722 votes
Eric Boyd – 644 votes
Brad Johannessen – 632 votes
Mark Pilgrim – 602 votes

NOT ELECTED
Paul Dunphy – 557 votes

ST. LEWIS
ELECTED
Helen Poole – 80 votes
Rene Poole – 73 votes
Warrick Chubbs – 58 votes
Elvis Sampson – 55 votes
Gerald Chubbs – 40 votes

NOT ELECTED
Frederick Poole – 38 votes

ST. LUNAIRE-GRIQUET
ELECTED
Wanda Hedderson - 191
Peggy-Ann Curlew - 181
Barrick Snow - 177
Travis Anderson - 171
Kevin Young - 171
Catherine Humby - 159
Gerald Hillier - 133**

NOT ELECTED
Dale Colbourne - 133**
Ambrose Pilgrim - 85

The Town of St. Lunaire-Griquet will have a new mayor, as incumbent mayor Dale Colbourne was not elected to another term on council.

**There was a draw for the last spot on council and Hillier was selected over Colbourne. There will be a recount for the seat at 1 p.m. Thursday, Sept. 28.

Latest News