Top News

Acclaimed councils

 ..
..

NORTHERN PENINSULA, NL – The 2017 municipal election featured a number of acclamations on the Northern Peninsula and southern Labrador. 

Anchor Point, Bellburns, Bird Cove, Charlottetown, Conche, Cook’s Harbour, Daniel’s Harbour, Goose Cove, Englee, Flower’s Cove, Forteau, Main Brook, Mary’s Harbour, Parson’s Pond, Pinware, Raleigh, Red Bay, River of Ponds and West St. Modeste have all elected councils by acclamation this year.
The newly acclaimed councils, including both incumbents and new councillors and mayors, are listed below.

Anchor Point
Mayor:
Gerry Gros

Council:
Roland Genge Jr.
Shawn Dempster
Enid Genge
Oscar Genge
Jeffrey Genge
Deno White

Bellburns
Council:
To be announced.

Bird Cove
Council:
Andre Myers
Jessica Dredge
Helena Pittman
Deanna Myers
Thelma Coombs
Mayor and deputy mayor to be announced.

Charlottetown
Mayor:
Fred Goudie

Deputy Mayor:
Daisy Glover

Council:
Alexander Marshall
Llewelyn Burt
Charmaine Powell
Osbourne Layden
Charielee Campbell-Oram

Conche
Council:
Charlene McGrath
Paul Hunt
Bernard Gardiner
Brendon Fitzpatrick
Nominations for byelection to fill the remaining council seats scheduled for Oct. 5.

Cook’s Harbour
Mayor:
Berry Decker

Council:
Leonard Warren
The town will hold a byelection to fill the remaining council seats.

Daniel’s Harbour
Mayor:
Ross Humbert

Council:
Leslie Brophie
Bethany Wentzell
Roger House
Shawn Perry
Ronald House
Denny Jewer

Englee
Mayor:
Stephanie Fillier

Deputy Mayor:
Benson Randell

Council:
Nellie Randell
Jacqueline Randell
The town will hold a byelection in October to fill the remaining council seats.

Flower’s Cove
Council:
Keith Billard
Sandra Way
Kimberly Gardner
Nominations for byelection to fill the two remaining council seats scheduled for Oct. 18.
The mayor and deputy mayor to be announced.

Forteau
Mayor:
James Roberts

Deputy Mayor:
Aaron Hancock

Council:
Robert Hancock
Shane Dumaresque
Todd Buckle
Wade Jones
Michael Roberts

Goose Cove East
Council:
Roy Ward
Stephen Alyward
Marie Reardon
Rita Reardon
Mayor and deputy mayor to be determined.

Main Brook
Mayor:
Barbe Genge

Council:
Joseph Brown
Randy Strangemore
Stephanie Adele England
Ben Wiper

Mary’s Harbour
Mayor:
Alton Rumbolt

Deputy Mayor:
Darren Rumbolt

Council:
Lana Fillier
Amelia Rumbolt
Harold Rumbolt
Larry Rumbolt

Parson’s Pond
Mayor:
Brenda Biggin

Deputy Mayor:
Robin Payne

Council:
Marika Biggin
Nominations for byelection to fill the remaining council seats scheduled for Oct. 5.

Pinware
Mayor:
Didier Naulleau

Deputy Mayor:
Joanne Dorey

Council:
Elaine Pike
Richard Beals
Robert Butt

Raleigh
Council:
Murray Taylor
Melissa Taylor
Sandra Blake
The town will hold a byelection in October to fill the remaining council seats.

Red Bay
Mayor:
Wanita Stone

Deputy Mayor:
Mervin Layden

Council:
Bruce Moores
Robert Stone
Nominations for byelection to fill the remaining council seats scheduled for Oct. 4.

River of Ponds
Council:
Eric Patey
Terry Patey
Muriel Patey
Viola Samson
Dylan Murrin
Mayor and deputy mayor to be determined.

West St. Modeste
Mayor:
Agnes Pike

Deputy Mayor:
Agnes Cabot

Council:
Marie Marshall
Suzette Marshall
Antoinette Tracey

Latest News